SkiWorld.org.ua

активный отдых в Карпатах и горнолыжных курортах Украины и Европы

Сезон гастрономічних фестів Закарпаття відкриває «Берлибашським баношем»


2013-11-05 11:39:41 UTC

Як повідомили Закарпаття.online в Турінфоцентрі Закарпаття, 9 травня у селі Костилівка Рахівського району Закарпаття відбудеться п'ятий традиційний фестиваль «Берлибашський банош». Декілька тисяч гостей фестивалю матимуть змогу відчути колорит та смак гуцульської кульутри та кухні.

Банош – гуцульська страва із сметани та кукурудзяною муки на святі можна були коштувати безкоштовно, як і інші численні страви, що їх приготували господині та господарі із п’ятнадцяти вулиць села.

Усі гості фестивалю окрім традиційної бринзи, вурди (овечого сиру), матимуть змогу скуштувати страви з ріпи (картоплі) із шкварками, мелайний пиріг, гурку, домашню ковбаску, кремзлики, вареники по-костилівськи, голубці, а також власноруч приготовані яфинівку, горіховку, грушівку, навіть «берлибашський коньяк» – міцний напій, настояний на різних гірських травах.

Протягом дня святкова дегустація буде супроводжуватись святковою програмою з виступами народних колективів із Закарпаття та Румунії, місцевого сільського драматичного театру, якому у 2002 році було присвоєно звання народного.

За словами одного зі співорганізатора фестивалю Богдан Тодера – «Раніше коли було скрутно з їжею, нашою стравою була кукурудза і кукурудзяна мука, звідси пішли кулеша і банош.» Щодо назви страви костилівці мають різні версії: одні кажуть, що був ґазда Банош, і йому ґаздиня казала: їж, Банош, їж, Банош. Звідси і назва. Інші стверджують, що колись на полонині скотарка варила кулешу, в яку дала тільки сметану. Її запитали, що вона таке зварила, у відповідь та сказала «Бануш – немає біди, хороша страва».

Голова села Ольга Сметанюк ініціативу проведення такого фестивалю аргументує тим, що Костилівка нічим не відрізняється від інших карпатських сіл, роботи тут немає, туризм тільки починає розвиватися. «Щоб мати родзинку в селі ми хотіли показати чим живемо, привабити чимось туристів.»

За словами завідувача кафедри туризму УжНУ Федора Шандора, даний фестиваль «Берлибашський банош» відкриває так званий сезон гастрономічних фестивалів на Рахівщині, серед яких нам найбільш відомі «Гуцульська бринза» та «Гуцульська ріпа».

Фестиваль відбудеться у Рахівському районі, поруч з географічним Центром Європи.

Чтобы оставить отзыв, вам необходимо зарегистрироваться