SkiWorld.org.ua

активный отдых в Карпатах и горнолыжных курортах Украины и Европы

«Світ лиж» знову нагадує про обережність!


2013-11-05 11:39:25 UTC

Рік в Карпатах розпочався з трагедії: загинуло двоє туристів з Рівного, які хотіли піднятися на Говерлу. Одні кажуть, що вони заблудилися і замерзли в горах, за версією інших – їх накрила лавина.

Висновок фахівців: зійшли на край провалля і зірвалися по скелях. А першопричина біди – надмірне почуття безпечності в горах. Багато туристів не обізнані з основними вимогами щодо безпеки. Насамперед йдеться про так званих самодіяльних туристів. Розпорядженням голови Івано-Франківської обласної держадміністрації до 15 квітня заборонено самодіяльним групам підніматися на Говерлу.

Юрій і Люба Голобіни майже 20 років мешкають найвище в Україні – на станції Пожижевська, неподалік Говерли. Пані Люба зізнається, що і сама не раз блудила в горах. А скільки разів були залучені до пошуку зниклих в Карпатах – не злічити. Голобіни рацією зв’язані з Верховиною, Ворохтою, Лазівщиною, і коли якась біда, чоловік нерідко бере участь в пошукових роботах, а дружина залишається на зв’язку, щоб рятувальники чули один одного. Люба каже, що гори не прощають легковажності і бравади.

«Коли говориться, що не можна йти в гори, що туман, видимості нуль, а ви необізнані з горами, то ніби не чують. Що з карти в руках, коли не видно навіть гір, куди ж можна йти? Питаю: «куди йдете?». «А що вам, пані? Куди йдем – туди йдем». А потім знаходять, зносять їх», – зазначила Люба Голобін.

Рішення про похід не приймати за пляшкою пива

Щороку в Карпатах гине близько десяти туристів. Тільки в минулому році члени Верховинської гірської пошуково-рятувальної групи Івано-Франківського гірського пошуково-рятувального загону МНС України мали вісім рятувальних операцій, були задіяні і до тієї новорічної.

Командир групи Василь Кобилюк основною причиною бід у горах називає непідготовленість туристів. Каже, колись до походу готувалися місяцями, займалися в туристичних клубах і секціях. Тепер ідуть в гори, не маючи ні відповідних навиків, ні спорядження, ні готовності до надзвичайних ситуацій.

«Основна причина – необізнаність, непідготовленість туристів, я би сказав, їх самовпевненість, а інколи нахабність. Колись в гори ходили ті, хто займався туризмом, тепер ходять всі підряд. І абсолютна більшість подорожуючих не мають поняття, яких правил треба дотримуватися в горах, як забезпечити свою безпеку. Перед тим, як іти в гори, я в свій час, 30 років тому, готувався від шести до дев’яти місяців. Зараз група може ввечері за пляшкою пива вирішити, що вони йдуть в гори, вранці сісти на потяг і поїхати», – каже Василь Кобилюк.

В горах зайвою може бути навіть голка

Григорій Мельник, начальник відділу організації туристичної діяльності управління туризму обласної держадміністрації, сам є туристом з багаторічним досвідом. В Карпатах, напевно, нема місцини, де б не бував. Каже, люди, які йдуть в гори вперше, беруть з собою багато зайвого. А зайві грами можуть стати кілограмами і вплинути на безпеку в надзвичайній ситуації.

«Я не беру тепер жодної зайвої речі, навіть голки, завжди беру тільки алюмінієву ложку, а не з нержавійки, ніж легенький, ніяких біноклів. В наплічник не брати зайвого, натомість найнеобхідніші речі: в будь-яку погоду, хоч би яке сонце, взяти накидку від дощу, теплий светр і добре, пристосоване для гірських шляхів взуття, відповідний одяг», – каже Григорій Мельник.

Правила безпеки – задля вашої безпеки

В Україні нема нормативно-правової бази для звичайних любителів мандрівок. А саме з ними найчастіше трапляються нещасні випадки, саме через них в гори вирушають рятувальники. Григорій Мельник розробляв рекомендації для тих, хто хоче сходити в самодіяльний некатегорійний похід.

Сусіди-закарпатці випустили буклет з безпеки туристів в Карпатах. Але це швидше винятки, ніж правила.

Тож деякі правила варто нагадати: в гори треба вирушати групою, а не поодинці, маючи підготовленого керівника; не допускати розподілу групи і порушення дисципліни; дотримуватись правильного режиму навантажень, відпочинку, харчування, не вживати спиртного; не скорочувати шлях за рахунок безпеки; уникати переміщень у негоду, туман, пізно ввечері та вночі.

Обов’язково слід зареєструватись у місцевому аварійно-рятувальному пункті.

Розпорядженням голови Івано-Франківської обласної держадміністрації до 15 квітня заборонено самодіяльним групам підніматися на Говерлу.

За матеріалами Радіо Свобода та UA-Reporter.com.

Чтобы оставить отзыв, вам необходимо зарегистрироваться